Święte Triduum Paschalne - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej (2019)

W Wielki Czwartek sięgniemy do samego źródła, z którego wywodzi się Msza Święta ? do Ostatniej Wieczerzy. Właśnie wówczas Jezus Chrystus, w obliczu czekającej Go męki, w nocy, w której miał być wydany, ustanowił Sakrament Ciała i Krwi Swojej oraz sakrament kapłaństwa Nowego Przymierza. Umywając zaś nogi swoim uczniom dał nam przykład prawdziwej miłości wypływającej z Eucharystii. Wymownym symbolem dzisiejszej celebracji jest puste tabernakulum. Jest ono dla nas znakiem, że to właśnie sprawowana we wspólnocie Msza Święta to ?źródło i szczyt? naszego życia chrześcijańskiego, z którego wypływają wszystkie inne dobra duchowe przekazywane nam za pośrednictwem Kościoła.

Po liturgii pozostanie puste tabernakulum, aby nam uprzytomnić, że Jezus pojmany po Ostatniej Wieczerzy został odłączony od swoich bliskich i wydane w ręce wrogów. W momencie Ostatniej Wieczerzy Jezus już przeżywał swoją śmierć i rozpoczęło się Jego przejście do zmartwychwstania. Ta Pascha Bożego Syna przyniosła nam zbawienie, bo odchodząc do Ojca, Jezus pozostał z nami w Tajemnicy swojego Ciała i Krwi ? w Najświętszym Sakramencie. Podzielił się z nami życiem, które za nas ofiarował.

Dzisiaj celebrans nie mówi: ?Idźcie w pokoju Chrystusa?, ale za chwilę, w procesji, przeniesie Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia, tzw. ?ciemnicy?, która symbolizuje więzienie Jezusa i całą tę rzeczywistość od modlitwy w Ogrodzie Oliwnym, aż do drogi krzyżowej. Tak jak niegdyś Jezus pragnął, aby uczniowie towarzyszyli Mu w godzinach modlitwy i trwogi konania w Ogrójcu, tak dzisiaj oczekuje naszej obecności i modlitewnego czuwania, abyśmy nie wpadli w pokusę niewiary i beznadziei. W ciszy adorujmy naszego Zbawiciela nie tylko dzisiaj wieczorem i przez cały jutrzejszy dzień, ale również przez cały rok. Czuwajmy i módlmy się; niech to będzie znakiem wiary i miłości do Tego, który do końca nas umiłował. Bądźmy wdzięczni Panu za sakrament Jego miłości i obecności.

Link do zdjęć.