Odpust św. Anny w Wyszkach - 2018

Drukuj
18. 07. 31

Upalne lipcowe dni dobiegają końca? Lato w swojej pełni wyzłaca łany zbóż, wołające już o trud żniwiarzy. W ów letni czas, jak co roku, wierni wyszkowskiej parafii śpieszą do swej parafialnej świątyni, by uczcić św. Annę, której kult cieszy się w naszej parafii długą tradycją ? wszak pierwszy  kościół parafialny wzniesiony został w Wyszkach  ?dla uczczenia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Świętego Andrzeja Apostoła, Świętej Anny i Znalezienia Krzyża Św.?. Św. Anna jest już od połowy XVI w. szczególną patronką parafii wyszkowskiej.

Ostatecznym potwierdzeniem tego szczególnego nabożeństwa mieszkańców Wyszek do matki Maryi stała się decyzja  Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, który dokonał przeniesienia odpustu parafialnego z drugiego dnia Świąt Wielkanocnych na 26 lipca ? liturgiczne wspomnienie św. Joachima i Anny. Uroczystości odpustowe ku czci św. Anny dane jest nam przeżywać w Wyszkach już od ponad pół wieku?
Na uroczystą sumę odpustową licznie przybyli zarówno parafianie, jak i ? zgodnie z tradycją ? goście spoza parafii. Mszy Św. sprawowanej w intencji Parafian ? zarówno żywych jak i umarłych przewodniczył dziekan bielski ks. Prałat Kazimierz Siekierko; Najświętszą Ofiarę koncelebrowali także ks. dr Andrzej Ulaczyk, proboszcz wyszkowski oraz ks. Jarosław Olszewski SAC, który wygłosił Słowo Boże. Posługę Bożego Miłosierdzia w konfesjonałach pełnili przybyli goście  z sąsiednich parafii ? ks. kan. Zbigniew Domirski z parafii M.B. z góry Karmel w Bielsku Podlaskim, ks. kan. Andrzej Puchalski z parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Łubinie oraz ks. Maciej Łukaszewicz, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli. Ks. Maciej poprowadził również procesję eucharystyczną, po której odśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum.
Tradycją wyszkowskich odpustów św. Anny staje się powoli zapraszanie na nie jako kaznodziejów misjonarzy, wywodzących się z naszej diecezji, a pracujących poza granicami naszego kraju. Uprzednio gościliśmy już ks. Marka Siekierkę, niegdyś wikariusza naszej parafii a obecnie misjonarza w Kamerunie. W tym roku przybył do nas ks. Jarosław Olszewski ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC- łac. Societas Apostolatus Catholici - popularnie ? Księża Pallotyni) pracujący w Żytomierzu na Ukrainie. W wygłoszonej homilii przypomniał nam, że św. Anna była przede wszystkim nauczycielką modlitwy; tak jak uczyła jej Najświętszą Panienkę, tak i dziś uczy jej nas i stale przypomina o mocy modlitwy. Przypomniał nam również  o obowiązku wdzięczności ? także modlitewnej ? za naszych dziadków, za naszych rodziców i nasze rodziny. Modlitwa w intencji rodzin, ale również modlitwa w samej rodzinie jest szczególnie ważna w dobie zmasowanego ataku na rodzinę ? napominał ks. Jarosław. Opisywał również warunki pracy misyjnej na nękanej wojną Ukrainie.  Księża Pallotyni wznoszą w Żytomierzu kościół p.w.  Miłosierdzia Bożego. Po zakończeniu uroczystości odpustowych wierni wyszkowscy mogli swoją ofiarą wesprzeć wznoszenie murów tej świątyni; można również swoje wsparcie materialne przekazać na podany na zdjęciu nr. konta parafii Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu. Pamiętajmy o wspieraniu naszych misjonarzy ? zarówno materialnie jak i ? przede wszystkim nie zapominajmy o wsparciu modlitewnym, aby Dobra Nowina była głoszona na całym świecie?

Link do galerii https://drive.google.com/open?id=1Lir1XtTYTtfhdwBlM4QgSEoMYqFmOSeS

Projekt  Kościoła Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu 

Obecny etap budowy

nowa światynia

Obraz Jezusa Miłosiernego z Żytomierza

pan _jezusmi_losierny

Prośba ks. Olszewskiego z komentarzem

prośba

Eugeniusz Warpechowski