Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies
Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

logoParafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach

Nowości

Intencje mszalne z 17.03.2019 r.

17-03-2019 Wyświetleń:77 Intencje Mszy Świętych Super User

Intencje Mszy Św. 18. – 24.03.2019 r.   Poniedziałek 7.00 + Helena, Stanisław, Ludwik Kalinowscy, Edward; of. Wiesława   Wtorek 18.00 + Teresa, Czesław Rzepniewscy, Józef, Władysława Miluscy;...

Czytaj więcej...

Ogłoszenia duszpasterskie z 17.03.2019 r.

17-03-2019 Wyświetleń:66 Ogłoszenia duszpasterskie Super User

1. We wtorek uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Msza Święta o godz. 18.00 z nabożeństwem przed Jego figurą. 2. W najbliższą...

Czytaj więcej...

Komentarze dr inż. Jana Mamaja do historii parafii spisanej przez ks. Eugeniusza Borowskiego

10-03-2019 Wyświetleń:902 Uzupełnienia do historii - komentarze Super User

W artykule "Zarys dziejów parafii rzymskokatolickiej w Wyszkach 1457 - 2007" autorstwa śp. ks. dr Eugeniusza Borowskiego w pkt. 6...

Czytaj więcej...

"Kiedy, bywało, przy końcu już żniwa" - Uroczystość dożynkowa w Wyszkach

18. 09. 09

„Chlebie! po twoim smaku i zapachu
Czuję z nad Niemna polankę borową,
Widzę kaplicę o słomianym dachu,
Słyszę jej dzwonek, jak brzęczy nad głową (..)
Och! pomnę, pomnę jego brzęk poranny,
Kiedy, bywało, przy końcu już żniwa,
W dzień Przemienienia lub Najświętszej Panny,
Z pobliskich wiosek lud Boży zwoływa.
Śpieszy w kaplicę ciżba pracowita
Święcić owoce, albo kłosy żyta.
Tam gdy swe snopki na ołtarzu złożą,
A ksiądz modlitwę poświęcalną pocznie,
Poklękły naród widzi rękę Bożą,
Jak błogosławi ich plonom widocznie”
W. Syrokomla  „Kęs chleba”


2 września w wyszkowskiej świątyni parafialnej p.w. św. Andrzeja Apostoła  licznie zebrali się wierni, aby podziękować Najwyższemu za tegoroczne plony – owoce ziemi i ciężkiej pracy ludzkich rąk.  W tym roku okazja do dziękczynienia była szczególna, pomimo klęski suszy, która dotknęła nasz kraj. Podlascy rolnicy szczerze dziękują Panu Bogu za plon, jaki mimo niesprzyjających warunków pogodowych wydała ich ziemia. Jak co roku przynieśli oni do swojej świątyni parafialnej dożynkowe wieńce, owoce oraz chleby wypieczone z tegorocznego ziarna  -  albowiem tu, na Podlasiu ludzie od pokoleń wiedzą, że za chleb  nie wystarczy dziękować – chlebem trzeba się dzielić…

Radość dziękczynienia za tegoroczne  plony dzielili z mieszkańcami gminy i parafii Wyszki również przedstawiciele władz (z Marszałkiem Województwa Podlaskiego p. Jerzym Leszczyńskim oraz Wójtem Gminy Wyszki p. Mariuszem Korzeniowskim),przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Straży Pożarnej oraz  Wojsk Obrony Terytorialnej. Gościem honorowym dożynek parafialno-gminnych był J.E. ks. bp Tadeusz Pikus, ordynariusz drohiczyński. Jego Ekscelencja przewodniczył Mszy Św. w intencji parafian oraz przybyłych gości. Najświętszą Ofiarę koncelebrował ks. dr Tomasz Szmurło.
Uroczysta liturgia rozpoczęła się wprowadzeniem do wyszkowskiej świątyni sztandaru miejscowej OSP oraz wieńców dożynkowych, przygotowanych i niesionych przez przedstawicieli poszczególnych wsi należących do naszej parafii. Następnie ks. bp Tadeusz wieńce te pobłogosławił i poświęcił.  Po Liturgii Słowa, w którą zaangażowali się przedstawiciele władz samorządowych i strażackich Jego Ekscelencja wygłosił homilię, w której – oprócz przypomnienia o trudzie rolnika i wartości owoców jego pracy – nie zabrakło również głębokiej refleksji nad przeżywanym przez nas wszystkich stuleciem odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości oraz troski o współczesny polski patriotyzm. Następnie w procesji z darami ołtarza przedstawiciele poszczególnych wsi przynieśli do ołtarza Pańskiego wino i chleb, które miały wkrótce stać się Ciałem i Krwią Zbawiciela oraz chleby wypieczone z nowego ziarna – symbol wdzięczności Bogu za Jego dary. Po Komunii Św. Jego Ekscelencja udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, zaś p. Mariusz Korzeniowski zaprosił wszystkich na dalszy ciąg uroczystości.
Nie samym chlebem żyje człowiek. Równie ważnym pokarmem, koniecznym dla właściwego rozwoju człowieka jest szeroko rozumiana kultura.  Z natury rzeczy mieszkańcy wsi mają utrudniony dostęp do placówek kultury, dlatego wielką radością napawa wydarzenie, które miało miejsce po zakończeniu dożynkowej Mszy Św.  Wydarzeniem tym było otwarcie i poświęcenie Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego, połączonego z nową remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkach.  Wyszkowska straż została przy tej okazji uhonorowana wysokim odznaczeniem – Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa".  Po dekoracji sztandaru głos zabrali:  przedstawiciel Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Wszyscy honorowi goście naszej gminy zostali zaproszeni do uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia dla publiczności  nowej remizy i Centrum Biblioteczno-Kulturalnego. Następnie ks. biskup Tadeusz Pikus pobłogosławił i poświęcił nowy obiekt użyteczności publicznej.  

Zdjęcia z uroczystości dostępne pod poniższym linkiem

https://drive.google.com/open?id=1TNaZcDDCOsrv0yeiVIdIuHAEtiET4OS7

Autor tekstu i zdjęć /-/ Eugeniusz Warpechowski

Na początek strony...