Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Niedziela Palmowa nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień ? czas, w którym Kościół sprawuje zbawcze misteria Chrystusa począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy. Ta niedziela jest zarazem wprowadzeniem i przygotowaniem do Świętego Triduum Paschalnego. W liturgii Niedzieli Palmowej na szczególną uwagę zasługuje nie tylko poświęcenie palm, ale przede wszystkim procesja na cześć Chrystusa Króla. Stąd tego dnia szaty liturgiczne są w kolorze purpurowym, czerwonym ? kolorze królewskim. W tym kolorze możemy także odnaleźć zapowiedź krwi ? ofiary, którą Chrystus złoży na Krzyżu.

Ta niedziela w ogóle ma bardzo wiele treści i bogatą symbolikę teologiczną, o której można by opowiadać bardzo długo.

Przede wszystkim warto chyba podkreślić, że w naszej świątyni na Sumie również mogliśmy uczestniczyć w uroczystej procesji poprzedzonej fragmentem Ewangelii i błogosławieństwem palm. Dla nas motyw Chrystusa Króla jest dodatkowo podkreślony także przez to, że poświęcenie palm odbywa się oraz procesja rozpoczyna przy figurze Chrystusa Króla właśnie.

Później była Msza Święta z odczytaniem Pasji w miejsce homilii, a potem jeszcze konkurs na najpiękniejszą i największą palmę. Konkurs pod patronatem naszego proboszcza ks. Andrzeja sprawnie przeprowadziły Panie -  Aneta Odachowska i Martyna Kalinowska, a na zdjęciach uwiecznił p. Eugeniusz Warpechowski (za co bardzo im dziękujemy).

Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za wspólną modlitwę i piękne palmy, które były wspaniałym uzupełnieniem nastroju towarzyszącego liturgii Niedzieli Palmowej.