Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies
Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

logoParafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach

"Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje..." - wizytacja parafialna

17. 10. 02

wizytacjaWizytacja biskupa w parafii jest zawsze ważnym wydarzeniem. A jeżeli jeszcze jest połączona z sakramentem bierzmowania, nabiera wymiaru nadprzyrodzoności – jest urzeczywistnieniem Kościoła jako Mistycznego Ciała Chrystusa, który poprzez swoich Apostołów przychodzi do ludzi, aby stać się dla nich „Drogą, Prawdą i Życiem” (por. J 14, 6) i aby też spełniły się Jego słowa, że „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.” (Mt 10, 40).

Takie wydarzenie było udziałem naszej parafii w 26 niedzielę zwykłą w ciągu tego roku liturgicznego, czyli 1 października 2017.

Tego dnia ok. godz. 8.45 Jego Ekscelencja ks. dr Tadeusz Pikus Biskup Drohiczyński został powitany przez przedstawicieli Rady Parafialnej i mieszkańców Wyszek w bramie wjazdowej do naszej miejscowości (brama została zbudowana specjalnie na tę okazję).

Następnie nasz Gość udał się do wyszkowskiej świątyni, aby wziąć udział we Mszy świętej i wygłosić homilię. Tu powitał Najdostojniejszego Gościa najpierw dziekan bielski ks. prałat Kazimierz Siekierko, potem proboszcz wyszkowski  ks. dr Andrzej Ulaczyk, a w imieniu parafian wręczyli kwiaty i słowa powitania wygłosili państwo Monika i Marek Kuczyńscy z dziećmi.

W czasie Mszy świętej sprawowanej przez proboszcza homilię wygłosił ks. biskup, który poruszył w niej w sposób szczególny potrzebę dostrzegania innego człowieka; mówił o konieczności „pochylania” się nad potrzebującymi naszego wsparcia, pomocy, albo po prostu – miłości. Jednocześnie przestrzegał przed nadmiernym śledzeniem innych i ich grzechów, bo jakże często chcielibyśmy widzieć cudze błędy i niedoskonałości zapominając o własnych, często gorszych i bardziej bolesnych.

Po tej Mszy świętej nasz Gość odwiedził jeszcze kaplicę w Pulszach, aby potem odprawić kolejną Eucharystię i udzielić sakramentu bierzmowania, o którym Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jako o Sakramencie Dojrzałości Chrześcijańskiej.

Jednym słowem – naszej parafii przybyło kilkudziesięciu dojrzałych, świadomych swej wiary i odpowiedzialności za nią katolików (a przynajmniej w taki sposób byli do tego sakramentu przygotowywani). Potem były podziękowania i piękne kwiaty.

Ks. Biskup  nie zapomniał też o parafianach, którzy zakończyli swą ziemską wędrówkę i odeszli do wieczności. Zaprosił więc na wspólną modlitwę w intencji zmarłych na cmentarz wyszkowski, gdzie o godz. 15.00 poprowadził modlitwę żałobną za zmarłych.

Po tej modlitwie ksiądz Biskup pożegnał się udał do Drohiczyna.

Warto jednak zaznaczyć, że na tym wizytacja się jeszcze nie zakończyła. Była to dopiero pierwsza część, druga zaplanowana jest na 9 listopada tego roku.

Na pewno należy naszemu Gościowi serdecznie podziękować za Jego obecność wśród nas, za Jego modlitwę oraz słowa skierowane do nas. Wszyscy chcemy wierzyć, ze to spotkanie zaowocuje w przyszłości dobrymi czynami i pozwoli nam przybliżyć się do Królestwa Bożego.

Jego Ekscelencji księdzu Biskupowi dziękujemy z całego serca i…

do zobaczenia 9 listopada.

Na początek strony...