Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies
Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

logoParafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach

Zróbcie Mu miejsce [...] Pan idzie z Nieba! Pod przymiotami ukryty chleba"- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

19. 06. 30

Wielki Czwartek, rocznica ustanowienia Najświętszego Sakramentu ? największej tajemnicy i zarazem największego skarbu Kościoła Świętego zbyt bliski jest  tajemnicy męki i śmierci krzyżowej Zbawiciela, aby  można było w ten dzień poddać się niezmąconej radości. Dlatego w pierwszy czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół w swej mądrości ustanowił specjalne święto, którego szczególnym celem jest oddanie Bogu chwały i dziękczynienie za największy z darów ? Eucharystii ? oraz podziękowanie za wszystkie łaski, które nieustannie przez dar ten spływają na Kościół.

Do ustanowienia święta Bożego Ciała przyczyniły się prośby św. Julianny z Cornillon (zmarłej w 1258 r.) Papież Urban IV rozszerzył święto to na cały Kościół Powszechny; od XV wieku do obchodów Święta Bożego Ciała dołączono uroczystą procesję eucharystyczną do czterech stacji- ołtarzy. Tego dnia teksty mszalne przypominają nam, że Eucharystia jest ofiarą uobecniającą krzyżową śmierć Zbawiciela oraz pokarmem dusz, podtrzymującym nas w drodze do wiecznej ojczyzny. Ciało i krew Zbawiciela, realnie obecnego  w Najświętszym Sakramencie spełniają jego obietnicę -  ?Ja jestem z Wami przez wszystkie dni do skończenia Świata? Mt 28, 20. ?Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem? J 6, 54-55.

Również w tym roku dane nam było podziękować za tak niepojętą i nieogarnioną łaskę, jaką jest Eucharystia. W uroczystej procesji podążyliśmy za Chrystusem utajonym  w kawałku chleba, wyrażając naszą wiarę w Jego realną obecność w konsekrowanej Hostii. Zaprosiliśmy Króla królów na ubogie ulice naszej wsi, prosząc go, by błogosławił Nam i wspomagał nieustannie  swoją łaską w naszym życiu, w naszej pracy, w naszych rodzinach i w naszej małej społeczności?

?Zróbcie Mu miejsce [?] Pan idzie z Nieba! Pod przymiotami ukryty chleba [...] Zagrody nasze widzieć przychodzi ? i jak się jego dzieciom powodzi. [..]  Przed tronem Twoim serca składamy ? oto pokornie wszyscy wołamy ? Błogosław Panie swemu stworzeniu, broń od nieszczęścia, ciesz w utrapieniu??

Zdjęcia z procesji Bożego Ciała

https://drive.google.com/open?id=1WbxuJnwTvYQQUjpU2y_d__xFlcV1aAVv

Eugeniusz Warpechowski

Na początek strony...