Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies
Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

logoParafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach

Chrystus Królem - Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

19. 04. 14

Niedziela Męki Pańskiej… Zupełnie inna  od pozostałych dni Wielkiego Postu. Dziś wspominamy radosne uwielbienie Pana Jezusa przez ludność Jerozolimy, kiedy Ten uroczyście wjeżdżał do miasta na kilka dni przed swoją męką, śmiercią i powstaniem z martwych. Zwyczaj procesji Niedzieli Palmowej powstał w IV w. w Jerozolimie; chrześcijanie gromadzili się wówczas na Górze Oliwnej i po odczytaniu fragmentu Ewangelii, opisującego wjazd Chrystusa do Świętego Miasta, udawali się w uroczystej procesji do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego.

Biskup jadący na oślicy przedstawiał Zbawiciela, zaś lud niósł tak jak ongiś gałązki palmowe i śpiewał psalmy pochwalne. Chrześcijanie w Rzymie szybko przyjęli ów zwyczaj; do procesji z zielonymi gałązkami dodano jedynie obrzęd poświecenia palm. Wiosenne gałązki, cząstka odżywającej do życia przyrody są symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. Również my dzisiaj, wierni wezwaniu Kościoła podążaliśmy w procesji za Chrystusowym Krzyżem. Przy śpiewie  tryumfalnego „Hosanna”, za przewodem naszego znaku zbawienia weszliśmy do naszej parafialnej świątyni. Żyjemy nadzieją, że kiedyś Chwalebny Krzyż Chrystusowy otworzy nam bramy niebios, owego Nowego Jeruzalem, którego symbolem na ziemi jest świątynia ziemska. Poświęcone Palmy niech nam przypominają, że wzorem Odkupiciela mamy zwyciężać śmierć grzechu  mocą naszej wiary i wiernością Bożemu prawu.

Olbrzymi kontrast z procesją stanowi Msza Św. Radość i tryumf wjazdu Chrystusa ustępują boleści i smutkowi Zbawiciela cierpiącego za nasze grzechy. Wstrząsający opis Bożej męki…  Ci, którzy jeszcze niedawno krzyczeli „Hosanna”, dziś już – zmanipulowani, zawiedzeni w swoich nadziejach i oczekiwaniach – równie głośno krzyczą „Ukrzyżuj”, „Chcemy Barabasza”… Jak cichy baranek, przeznaczony na ofiarę,  Chrystus z miłości do Ojca i ku nam stał się posłuszny aż do  śmierci, a jego posłuszeństwo wyjednało nam zbawienie. Pamiętajmy o tym prawie chrześcijańskiego życia – przez udział w cierpieniach i krzyżu Chrystusa chrześcijanin zdąża ku zmartwychwstaniu i chwale Niebios.

Zgodnie ze zwyczajem, który na dobre zagościł w naszej parafii, po zakończeniu Mszy Św. z uroczystym poświeceniem palm, po raz kolejny rozstrzygnięto konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej.  Jak zwykle jury w składzie dk. Michał, p. Martyna i p. Aneta oceniało palmy w dwóch kategoriach: największa (najdłuższa) palma oraz najładniejsza. O ile nigdy nie było kłopotu z wydaniem werdyktu w pierwszej kategorii (zwyciężczyni tegorocznego konkursu miała 420 cm długości), to ocena w kategorii drugiej zawsze pozostaje trudna – albowiem wszystkie przyniesione palmy są piękne i wspaniałe.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nie żałowali czasu i wysiłku, aby podtrzymać tą tak bliską sercu  tradycję !

Zdjęcia z dzisiejszej uroczystości dostępne do obejrzenia i pobrania

https://drive.google.com/open?id=1LOQA3JXFywhos6VD-XCs9craoxctzXBj

Eugeniusz Warpechowski

Na początek strony...